اختلالات خوردن چیست؟

 

اختلالات اشتها یا اختلالات خوردن اغلب یکی از اسرار ناگفته ای است که بسیاری از خانواده ها را تحت تأثیر قرار می دهد. سالانه میلیون ها انسان به این اختلال مبتلا می شوند و بیشتر آنها - تا 90 درصد - زنان نوجوان و جوان هستند. به ندرت در مورد آن صحبت می شود ، یک اختلال غذایی می تواند تا 5 درصد از جمعیت دختران نوجوان را تحت تأثیر قرار دهد.

 

 

 

چرا زنان بزرگسال نوجوان و جوان اینقدر مستعد ابتلا به اختلال خوردن هستند؟

طبق انستیتوی ملی بهداشت روان ، به این دلیل است که در این دوره از زمان ، زنان بیشتر رژیم می گیرند - یا رژیم های شدید را امتحان می کنند - سعی می کنند لاغر بمانند. برخی از ورزش ها (مانند ژیمناستیک) و مشاغل (مانند مدل سازی) به ویژه مستعد تقویت  و نیاز به حفظ تناسب اندام هستند ، حتی اگر این امر به معنی پاکسازی غذا یا اصلاً نخوردن غذا باشد. انواع مختلفی از اختلالات خوردن وجود دارد:

بی اشتهایی عصبی

بی نظمی در خوردن

پر خوری  عصبی

 

1.علائم اختلال در خوردن غذا آنورکسیا (که به آن بی اشتهایی عصبی نیز معروف است) نامی است که به سادگی گرسنگی می کشید زیرا مطمئن هستید که اضافه وزن دارید. اگر حداقل 15 درصد زیر وزن طبیعی بدن خود هستید و در اثر نخوردن غذا وزن خود را کم می کنید ، ممکن است از این اختلال رنج ببرید.

 

2.پرخوری (که به عنوان پرخوری عصبی نیز شناخته می شود) با زیاد خوردن مشخص می شود ، و سپس با استفراغ ، سو استفاده از داروهای ملین یا ادرار آور ، مصرف تنقیه یا ورزش وسواسی خود را از غذا خلاص می کنید. این رفتار خلاص شدن از کالری غذای مصرفی معمولاً "پاکسازی" نامیده می شود.

فردی که از این اختلال رنج می برد ممکن است سالها این بیماری قابل شناسایی نباشد ، زیرا وزن بدن فرد اغلب در حد طبیعی باقی خواهد ماند. رفتار  "پاکسازی" غالباً به صورت پنهانی و با شرمساری زیاد به رفتار انجام می شود. همچنین شایع ترین اختلال خوردن است.

 

3.اختلال پرخوری با پرخوری عصبی متفاوت است ، زیرا رفتارهای پاکسازی  مانند استفراغ ناشی از خود وجود ندارد. افرادی که به اختلال پرخوری (BED) مبتلا هستند معمولاً مدتها پس از سیر شدن به غذا خوردن ادامه می دهند ، وقتی گرسنه نیستند غذا می خورند ، خیلی سریع غذا می خورند و از رفتارهای غذایی خود احساس انزجار ، خجالت یا تنفر می کنند.

 

4.چهارمین نوع اختلال خوردن ، اختلال در مصرف مواد غذایی اجتنابی / محدودکننده است. مشخصه افرادی که به این اختلال مبتلا هستند ، به دلیل عوامل مختلف ، از مصرف غذا و کمترین میزان غذا خوردن پرهیز می کنند. از جمله این موارد می توان به عدم علاقه به غذا ، اجتناب از آن براساس نوع بو و مزه ، یا ترس از بیمار شدن اشاره کرد.

 

علل و تشخیص

طبق تحقیقات بهترین کلینیک روانشناسی در تهران، اختلالات خوردن از مشکلات جدی است و باید مانند هر بیماری پزشکی تشخیص داده و درمان شود. اگر آنها همچنان درمان نشوند ، این رفتارها می تواند منجر به عوارض شدید پزشکی در آینده شود که می تواند زندگی را تهدید کند. اگرچه احساس گناه اغلب مولفه ای است كه فرد مبتلا به اختلال خوردن با آن زندگی می كند ، اما نباید آنها را به دلیل داشتن یكی مقصر دانست. در حالی که علت دقیق اختلالات خوردن مشخص نیست ، تصور می شود که این نوع اختلالات احتمالاً ناشی از تعامل پیچیده ای از عوامل اجتماعی ، بیولوژیکی و روانشناختی است که باعث بروز رفتارهای مضر می شود. 

 

درمان بی نظمی در خوردن غذا
دو روش درمانی کلی برای اختلالات خوردن وجود دارد. برای شدیدترین انواع ، که ممکن است سلامتی یا زندگی یک فرد در معرض خطر باشد ، بستری شدن در بیمارستان در یک مرکز تخصصی در زمینه اختلالات خوردن ممکن است لازم باشد یا توصیه شود. در غیر این صورت ، هنگامی که درجه اختلال در غذا خوردن از شدت کمتری برخوردار است اما هنوز هم ناتوان کننده است ، بیشتر افراد در یک سرپایی درمان می شوند. چنین درمان سرپایی معمولاً شامل درمان فردی است ، اما ممکن است شامل یک مولفه گروه درمانی نیز باشد.

درمان اختلالات خوردن تقریباً همیشه شامل روان درمانی شناختی رفتاری یا گروهی است. داروها نیز ممکن است مناسب باشند و در صورت ترکیب با روان درمانی ، برای برخی در درمان این اختلالات موثر است.

اگر فکر می کنید از اختلالی در خوردن رنج می برید یا شخصی را می شناسید ، لطفا راهنمایی کنید. هنگامی که توسط یک متخصص روانشناسی خوب به درستی تشخیص داده شود ، این اختلالات به راحتی قابل درمان هستند و اغلب ظرف چند ماه بهبود می یابند.

 

 

کمک به شخص دارای اختلال  غذا خوردن 

فردی که با اختلال غذا خوردن دست و پنجه نرم می کند ممکن است با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده خود تماس بگیرد و از او پشتیبانی کند. یا ممکن است سعی کنند رفتارهای غذایی خود را از عزیزان پنهان کنند ، نه اینکه جدی بودن مسئله را درک یا قبول کنند. یک چیزهایی وجود دارد که یک عضو خانواده یا یک دوست نگران می تواند برای کمک به یک فرد مبتلا به این بیماری انجام دهد.

 

منبع:psychcentral.com

گرد آورنده:نرگس برجسته باف

جست و جو