چه روابطی برای ازدواج مناسب نیستند؟

ادامه روابطی که برای ازدواج مناسب نیستتند، باعث صدمه رسیدن به احساسات و عاطفی و هدر دادن زمان و انرژی می‌شود و جز افسوس، نتیجه ی دیگری نخواهد داشت. امروزه بسیاری از روابط به اشتباه عشق برداشت می‌شود ولی هر رابطه‌ای برای ازدواج مناسب نیست و آسیب‌های ازدواج ناموفق می‌تواند تا مدت‌ها فرد را درگیر کند. هر شخصی برای ازدواج  یک سری معیارهایی دارد و بر اساس آن وارد یک رابطه عاطفی می‌شود؛ اما گاهی این نوع روابط از پایه و اساس نامناسب  و نادرست هستند. مشاوره قبل از ازدواج به منظور شناسایی افراد نامناسب برای ازدواج و جلوگیری از عمیق شدن روابطی است که احتمال جدایی و طلاق را در زندگی مشترک افزایش می‌دهد، توصیه می‌شود. در ادامه برخی از مهم‌ترین روابط نامناسب برای ازدواج را بررسی می‌کنیم. 

 

کلینیک روانشناسی یارا

 

چه روابطی برای ازدواج مناسب نیست؟

ادامه یافتن روابطی که برای ازدواج مناسب نباشند، شرایط را از لحاظ بعد عاطفی و روانی سخت تر میکند و باعث تصمیم های غیر منطقی میشود . از طرفی این روابط خیلی زود عمر و دوام زندگی زناشویی را تهدید خواهد کرد. در ادمه ی این مطلب روابطی که برای رابطه مناسب نیستند را عنوان میکنیم:

1. روابطی که برای ازدواج مناسب نیست | عشق یکطرفه

یکی از روابطی که برای ازدواج مناسب نیستند رابطه ای است که شما عاشق طرف مقابل هستید ولی او اندازه ی شما و آنطور که باید میل و رقبتی به شما و رابطه ندارد. شاید با خود فکر کنیدتنها عشق شما برای ازدواج‌تان کافی باشد اما علاقه و محبت یک طرفه کافی نیست و روابط را در زندگی مشترک از تعادل خارج می‌کند. اصرار به عشق یک طرفه ممکن است ناشی از الگوهای دوران کودکیتان باشد مثلا در کودکی به شما عشق و محبت ابراز نشده است و ناخودآگاه‌تان همواره در جستجوی عشق و دوست داشته شدن باشید.

2. روابطی که برای ازدواج مناسب نیست | تظاهر به عشق

در این نوع رابطه طرف مقابل بیشتر به شما عشق می‌ورزد و شما فقط تظاهر به عشق و ابراز علاقه می‌کنید؛ اما از درون می‌دانید که نگرش شما به رابطه‌تان عشق نیست. در این مورد هم رابطه از تعادل و مسیر درست خارج می‌شود. عشق لازمه یک زندگی مشترک است پس در صورتی که بدون علاقه ازدواج کنید هم خودتان و هم طرف مقابل آسیب خواهید خورد.

3. روابطی که برای ازدواج مناسب نیست | تمایل به تغییر طرف مقابل 

در این نوع رابطه شما در واقع عاشق کسی هستید که در آینده دوست دارید طرف مقابل تان به آن تبدیل شود، نه کسی که در حال حاضر وجود دارد. این رابطه بسیار وابستگی می آورد زیرا دائما منتظر هستید طرف مقابل همانطور که شما میخواهید تغییر کند و امید دارید. این رابطه به نوعی شبیه قمار کردن است. دائماً به خود می‌گویید که او به زمان نیاز دارد تا تغییر کرده و زندگی‌اش را جمع و جور کند. به خودتان می‌گوید اگر به او عشق و محبت کافی بورزید تغییر خواهد کرد.

در این رابطه شما می‌خواهید او را کنترل نمایید زیرا احساس می‌کنید نیاز به تغییر دارد، در واقع در ناخودآگاه، خود را در رابطه برتر از او می‌دانید. به خاطر طرد شدن در دوران کودکی به طور ناخودآگاه می‌خواهید با کسی رابطه داشته باشید تا با همان الگوهای ناکامی‌تان در دوران کودکی مطابقت داشته باشد. رابطه ای سالم است که شما طرف مقابل را همانطور که هست بپذیرید و دوست داشته باشید و سعی در تغییر آن نداشته باشید.

4. روابط نامناسب برای ازدواج | کمک به فرد مقابل با هدف دلسوزی و ترحم

 

در این گونه روابط شما با کسی که آسیب دیده است و مشکل دارد وارد رابطه میشود تا به او کمک کنید؛ در واقع از روی دلسوزی با او می‌مانید. در این نوع رابطه با کسی که مشکلات روحی، جسمی یا اقتصادی دارد وارد رابطه می‌شوید. به فردی که دائما احساس ضعف و ناتوانی می‌کند ابراز علاقه کرده و او را دلداری می‌دهید و تشویق می‌کنید. در نقش والد ظاهر شده و او را نصیحت و راهنمایی می‌کنید. روابط ازدواج باید سرشار از عواطف عاشقانه دوطرفه باشد و نه بر اساس احساس ترحم و دلسوزی.

5. روابطی که برای ازدواج مناسب نیست | قرار دادن معشوق به عنوان الگو یا معلم

یکی دیگر از روابطی که برای ازدواج مناسب نیست، زمانی است که عاشق کسی شوید که برای شما مانند یک الگو بوده و فکر می‌کنید که طرف مقابلتان از شما باهوش‌تر و بهتر است. همیشه و همه جا از او حرف می‌زنید، گفته‌های او را مبنا قرار می‌دهید و همه جوره مورد قبول شماست. از اینکه با او باشید و او در کنار شما باشد احساس فخر میکنید و میخواهید که مثل او شوید. مشخص است که شما و همسرتان در این رابطه با هم برابر نیستید و به تدریج عزت نفس و خودباوری‌تان ضعیف‌ شده و روز به روز وابستگی‌تان به او بیشتر می‌شود. 

6. روابط نامناسب برای ازدواج | برقراری رابطه صرفا به دلیل ویژگی‌های خاص فرد

گاهی ویژگی‌های ظاهری خاص، موقعیت ویژه یا توانایی فرد می‌تواند باعث ایجاد روابط بین دو طرف شود. مثلا طرف ‌مقابلتان گیتاریست باشد یا ظاهر خیلی خاص و زیبا داشته باشد. اما بدانید که هنرمند بودن و چشمان آبی و موهای زیبا نمی‌تواند موفقیت رابطه را تضمین کنند. شما باید از خود بپرسید اگر این شرایط ویژه را نداشت باز هم با او می‌ماندید؟در رابطه صرف داشتن ویژگی های مورد قبول شما،طرف مقابل باید اخلاق و رفتار و باطن خوبی داشته باشد.

7. روابطی که برای ازدواج مناسب نیست | اشتباه گرفتن تفاهم در یک زمینه خاص با عشق

ممکن است در یک زمینه خاص با طرف مقابلتان تفاهم ویژه‌ای داشته باشید و آن را با عاشق شدن اشتباه بگیرید. مثلاً ممکن است در انجام یک پروژه طولانی با هم همکار باشید و هماهنگی و تفاهم زیاد، باعث شود احساس کنید که به هم علاقه مند شده‌اید. آشنا شدن در شرایط خاص و داشتن تفاهم در یک زمینه، لزوما به این معنی نیست که شما و طرف مقابلتان در زندگی مشترک تفاهم ندارید، منظور این است که شاید این شرایط باعث شود در تشخیص تفاهم و عشق واقعی دچار مشکل شوید و هماهنگی و تفاهم در یک زمینه خاص، چشم‌هایتان را به روی واقعیات ببندند.

8. روابط نامناسب برای ازدواج | برقراری رابطه به دلیل لجاجت

روابطی که برای تخلیه خشم به دلیل لجابت با خانواده است، نمی‌تواند معیار مناسبی برای ازدواج باشد. در واقع انتخاب شما بر اساس معیارهای درست و مناسب نیست، بلکه به دلیل مخالفت با خانواده است. شما باید این مسئله را برای خود حل کنید و سپس اقدام به انتخاب طرف مقابل نمایید. همچنین رابطه با کسی که ویژگی‌های متضاد با نامزد یا معشوق قبلیتان داشته باشد، یک رابطه اشتباه است. نکته منفی این رابطه دور شدن از معیار‌های اصلی برای ایجاد رابطه با شریک آینده زندگیتان می‌باشد.

 

تاثیر خدمات روانشناسی بر تشخیص روابط نامناسب برای ازدواج

برای داشتن ازدواجی موفق باید اول از همه بدانید با چه کسانی میتوانید رابطه برقرار کنید و چه کارهایی برای داشتن زندگی خوب لام است و بهتر است از متخصص روانشناسی کمک بگیرید . . روانشناس مناسب نبودن شما را تشخیص داده و در صورت امکان کمک می‌کند تا رابطه سالمی برقرار نمایید و یا بتوانید به خوبی از یکدیگر جدا شوید. متخصصان و روانشناسان مرکز مشاوره یارا در خدمت شما هستند تا در هر کجا که هستید در این زمینه یاری‌تان کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه  مشاوره قبل از ازدواج کلیک کنید. 

جست و جو