طلاق | چگونه از طلاق جلوگیری کنیم؟

بسیاری از افراد بعد از آن که حرف از جدایی می‌شود برای پیشگیری و جلوگیری از طلاق به دنبال راه حل می‌گردند. بعضی از اوقات زوجین به جایی در زندگی مشترکشان میرسند که یکی از آنها تصمیم به طلاق میگیرد. معمولا زوجین علی رقم علاقه‌ای که به همسر خود دارند، به دلیل خستگی از دعواها و جنجال‌ها و مشکلات پیش آمده، جدایی و طلاق را تنها و بهترین راه ممکن می‌دانند؛ طبق نظر بهترین مشاور طلاق در تهران، طلاق همیشه بهترین راه حل نیست و می‌توان زندگی مشترک را نجات داد. خوشبختانه راه‌های زیادی برای خارج شدن زوجین از این شرایط بحرانی وجود دارد تا بتوانند دوباره طعم آرامش را بچشند. برای پیشگیری و جلوگیری از طلاق و حفظ زندگی خود بهتر است توصیه‌های این مقاله را عملیاتی کنید و برای اطمینان از انتخاب خود از خدمات مشاوه خانواده و مشاوره طلاق استفاده نمایید.

کلینیک روانشناسی یارا

 

 

راه کار هایی برای جلوگیری از طلاق:

1. برای جلوگیری از طلاق بالغ باشید

یک انسان بالغ در هر بحرانی که پیش می‌آید ابتدا خونسردی خود را حفظ می‌کند و به خودش اجازه می‌دهد وضعیت را ارزیابی کند.قبل از آنکه تصمیم به طلاق بگیرید حتما عواقب و الفاقات بعد از آن را در نظر بگیرید. 

 

2. برای جلوگیری از طلاق حلقۀ لجبازی را بشکنید

بهتر است به جای گرفتن طلاق و شکستن حلقه ی ازدواجتان،حلقه ی رفتار های غلط را بشکنید. او یک کار اشتباه انجام می‌دهد و شما او را مقصر می‌دانید و سپس شما یک اشتباه در قبال اشتباه او انجام می‌دهید. به زبان ساده‌تربهتر است دست از لجبازی بردارید! چنین رفتارهایی پیش‌بینی کننده‌های طلاق نام دارند و به مرور زمان زوجین را دچار مشکلات و اختلافات فراوان می‌کنند. 

 

3. برای جلوگیری از طلاق راه حل پیدا کنید

طبق نظر بهترین مراکز مشاوره شمال تهران،اگر برای هر مشکلی که پیش می‌آید به دنبال مقصر باشید، تنها به بزرگ شدن و ریشه دواندن آن موضوع دامن زده‌اید. به جای مقصر کردن همسرتان وایجاد حس تقصیر بهتر است به دنبال راه حل برای مشکلات ایجاد شده باشید

.

4. کمی بیشتر خونسرد باشید

در حال حاضر عصبانیت و سرکشی به شدت می‌تواند شما را به طلاق نزدیک کند. بهتر است کمی کوتاه بیایید و نسبت به بعضی رفتارهای همسرتان واکنش نشان ندهید. در این وضعیت بهتر است به اقدامات ضروری برای رساندن رابطه به حالتی ایمن بپردازید و سپس دوباره وضعیت را حاد کنید.

 

5. تغییر، تغییر و تغییر

وقتی همسرتان ببیند که شما برای زندگیتان ارزش قائل هستید و در این وضعیت بحرانی برای جلوگیری از طلاق، بالغانه رفتار می‌کنید و واکنش خود را نسبت به هیجانات او تغییر داده‌اید، کمی از بچه بازی دست می‌کشد؛ او هم سعی می‌کند بیشتر نگاه بالغانه‌ای به رابطه داشته باشد. صحبت‌های متعهدانه و بالغانه در بازگشت به وضعیت سفید کمک شایانی می‌کند. نکتۀ ایجاد تغییرات در همسر، اصلاح رفتارهای خود شماست. اینبار به جای تغییر همسرتان به تغییر رفتار خودتان بپردازید. اگر مشکل از همسرتان است، راهی پیدا کنید تا با نوع رفتار جدیدتان، فضایی آرامش بخش و مسالمت‌آمیز ایجاد کنید.

 

6. برای زندگی کردن، کار می‌کنیم

درگیری‌های پیش آمده درمحل کار و شغل، در اکثر موارد باعث بی توجهی به زندگی زناشویی می‌شود. همیشه باید در این وضعیت به خود یادآوری کنید که دلیل کار کردن شما چیست؟ زندگی کردن جریان زیبایی دارد که برخی افراد گاها در طول فشارهای روزمره فراموش می‌کنند. از مشغله‌های کاری خود کمی کم کنید و کمی به گذراندن وقت در خانواده بپردازید. نگرانی‌های مالی مسائل مهم و اساسی هستند اما باعث از هم فروپاشی یک خانواده نمی‌شوند و نباید مسائل و مشکلات در بیرون از خانه،باعث ایجاد مشکلات در داخل خانواده شوند.

 

7. برای جلوگیری از طلاق با یکدیگر صحبت کنید

بهتر نیست به جای دعواها، جروبحث‌ها و ... کمی به عنوان دو انسان متمدن در این کره خاکی بنشینید و با یکدیگر صحبت کنید؟! به زبان ساده دلیل رفتارهایتان را توضیح بدهید و بگذارید مسائل حل شوند «من اینطور فکر می‌کردم و تو این طور فکر می‌کردی و اینطور شد که من آن کار را کردم!» بنشینید و راجع به چیزهای ساده‌ای که از زندگی می‌خواهید حرف بزنید. «از نظر من وقتی من حرف می‌زنم تو وسط حرفای من میایی میگی اینطوری نیست و من بقیه حرفاتو گوش نمیدم و مشکلم از همینجاست» خیلی وقت‌ها مشکل این است که زوجین به صحبت‌های یکدیگر گوش نمی‌دهند و مدام حرف یکدیگر را قطع می‌کنند.

 

8. برای جلوگیری از طلاق سرگرمی‌های مشترک پیدا کنید

به جای زمان‌هاو روزهایی که می‌نشینید و غصۀ زندگی نداشته‌تان را می‌خورید و یا به مشکلات یش آمده بیش از حد فکر میکنید، به زندگی رویایی که می‌توانید بسازید فکر کنید. به دنبال بازی‌ها و سرگرمی‌هایی که می‌توانید ایجاد کنید، بگردید و فضای متشنج رابطه‌تان را آرام کنید. آرامش یافتن در این وضعیت می‌تواند باعث شود هر دوی شما دوباره با هم رابطه ی خوبی داشته باشید و دوباره به یکدیگر نزدیک شوید.

 

9. حرف‌هایی که نمی‌زنید اما انتظار دارید

گاهی زن‌ها انتظاراتی از همسرانشان دارند که بسیار عجیب به نظر می‌رسد. زنی دوست دارد برایش گل بخرند اما هیچوقت به هیچ کس نگفته و حتی روح همسرش هم در جریان نیست؛ اما او هر روز همچنان این ناراحتی را به دوش می‌کشد. مثال گل یک مثال کوچک و جزئی است، بهتر است مثال‌های واقعی را در زندگی خود بیابید. انتظاراتی که از همسر خود دارید را به او بگویید و سعی کنید انتظارات غیرمنتطقی هم نداشته باشید.

 

10. مسائل جنسی و زناشویی چی

تعداد زیادی از زوج‌ها به دلیل نارضایتی‌هایی که در تخت خواب پیش می‌آید، به مشکلات بزرگ‌تر می‌رسند. متاسفانه ناآگاهی‌های افراد در چگونگی برقراری رابطه جنسی، استفاده از سایت‌های غیرمجاز، انتظارات بیجا، حیای بیش از حد و مواردی از این قبیل پس از مدتی به طلاق می‌انجامند. این در صورتی است که تنها با کمک یک مشاور روابط زناشویی می توانید وضعیت زندگی مشترک و روابط جنسی و عاطفی خود را بهبود ببخشید.

 

11. شاید وضعیت وخیم‌تر از این حرف‌ها بود

ممکن است مشکل اساسی‌تر از رابطه باشد و ریشه مشکلات در شخصیت یا هدف گذاری‌های زندگی، بحران‌های هویتی یا ... باشد. بهترین واکنش نسبت به این جریان، حفظ خونسردی و ارزیابی شرایط است و از همه مهمتر کمک گرفتن از یک زوج درمانگرخوب شدیدا توصیه می‌گردد. معمولا این وضعیت در مواردی که مشاوره پیش از ادواج انجام نشده و افراد پیش از ادواج به خودشناسی و بلوغ عاطفی نرسیده‌اند پیش می‌آید. 

 

12. از مشکلات فرار نکنید

هر چه بیشتر از مشکلات زندگی مشترک فرار کنید و آن‌ها را نادیده بگیرید، احتمال بروز طلاق و جدایی در آینده بیشتر می‌شود و مشکلات جدیدی بر سر راه شما قرار می‌گیرند. برای حفظ روابط عاطفی خود با همسر بهتر است به طور کامل با مشکلات در زندگی خود رو به رو شوید و راه حل های مختلف را برای حل آنها امتحان کنید. اجازه ندهید مشکلات حل نشده باقی بمانند و بعدها بر تمام جنبه‌های زندگیتان اثر بگذارند.

 

13. احترام متقابل به یکدیگر

ازدواج و زندگی مشترک موفق با احترام متقابل حاصل می‌شود. از رفتارهای پر از نفرت و بی‌احترامی در ارتباط با همسر بپرهیزید چرا که این رفتارهای عشق و صمیمیت را از بین می‌برند و منجر به بروز سردی در روابط می‌شوند. بدون احترام متقابل نمی‌توانید زندگی مشترک شادی داشته‌باشید بنابراین بهتر است رفتارهای خود را اصلاح کنید.

جست و جو