برای بچه های بیش فعال چه مهارتهایی لازم است؟

چه مهارتهایی برای کودکان بیش فعال لازم است؟ کودکان بیش فعال معمولا به دلیل جنب و جوش و تحرک زیاد، پرخاشگری‌های فراوان و رفتارهای ضد اجتماعی والدین خود را کلافه می‌کنند. والدین برای جلوگیری از این رفتارهای فرزندشان ابتدا باید رفتار صحیح با کودک بیش فعال خود را بیاموزند.طبق نظر کلینیک روانشناسی کودک فقط برخورد اصولی والدین کافی نیست، بلکه خود کودکان بیش فعال برای آن که بتوانند عملکردی مناسب داشته باشند نیاز به آموزش یکسری مهارت‌های ارتباطی و فردی دارند. اگر شما نیز کودک بیش فعالی دارید حتما متوجه سختی در تربیت او شده اید. اما شما می‌توانید با آگاهی از روش‌های تربیتی و نیاز کودک و همچنین کمک گرفتن از متخصص، به بهترین نحو فرزند خود را تربیت کنید.

 

 

چه مهارت‌هایی که باید به کودک بیش فعال اموزش داد؟

مهارت‌های مورد نیاز برای کودکان بیش فعال عبارتند از:

 

1. مهارت های لازم برای کودکان بیش فعال | مهارت مدیریت زمان

آموختن مهارت مدیریت زمان به کودک بیش فعال کمک می‌کند که کارها را اولویت بندی کرده و با تمرکز بیشتر کار کند و در زمان کمتر نتیجۀ بهتری بگیرد.عادت های بد را کنار گذاشته و عادتهای خوب را جایگزین کند. کار با حجم زیاد را به بخش‌های مختلف تقسیم بندی کند.

برای آموزش این مهارت ابتدا باید یک تقویم ساده را برای کودک تهیه کنید. برای جذابیت این تقویم از شخصیت‌های کارتونی یا رنگ آمیزی مورد علاقه کودک، رویداد‌های مهم مانند تعطیلات، تاریخ تولد، زمان کلاس‌های خارج از مدرسه، کلاس‌های ورزشی و تاریخ تحویل تمرین و امتحان را روی آن مشخص کنید. به کودک خود یاد دهید که تکالیف روزانۀ خود را به تقویم اضافه کند، ابتدا این کار را همراه با انجام بازی انجام دهید. 

 

2. مهارت نه گفتن

برخی از والدین معتقدند که مهارت نه گفتن کودک را در بزرگسالی دچار رفتارهای منفی خواهد کرد. در حالی که این مهارت می‌تواند هم برای کودک و هم برای بزرگسال تاثیرات و نتایج مثبت داشته باشد. کودک بیش فعال به عاقبت و سرانجام کار خود فکر نمی‌کند،  او بدون اینکه پیامدهای کارش را در نظر بگیرد فقط میخواهد فعالیتی را آغاز کند. با آموزش این مهارت می‌توان کودک را از خطرهای بسیاری حفظ کرد. 

 

3. مهارت های لازم برای کودکان بیش فعال | یادگیری حرکات ورزشی

ورزش برای یک کودک بیش فعال میتواند بسیار مفید و سودمند باشد. از تاثیرات مثبت ورزش می‌توان به درک بیشتر مقررات، احساس تعلق، مصرف انرژی و کاهش سطح اضطراب و تنش اشاره کرد. با انجام بازی‌هایی می‌توانید به فرزندتان حرکات ورزشی را یاد دهید. متخصص روانشناسی کودک در زمینه کودک با ترتیب دادن بازی‌هایی که فعالیت بدنی دارد به کودکان بیش فعال حرکات ورزشی را یاد می‌دهند.

برای مثال در بازی میدان مغناطیسی کودکان در یک فضای باز قرار گرفته و وسایلی مانند طناب، قیچی، قوطی و توپ روی زمین به صورت نامنظم قرار می‌گیرد. کودکان به یک گروه دو نفره تقسیم می‌شوند، چشمان یکی از کودکان را می‌بندند و هم گروهی او باید تنها با استفاده ازدستورات زبانی و گفتاری به کودکی که چشم بند دارد راهنمایی دهد تا در آن مسیر بدون خوردن به چیزی راه برود. این بازی بر روی اعتماد، همکاری گروهی، ارتباطات و شنیدنِ موثر متمرکز می‌باشد.

 

4. مهارت شروع تکلیف

کودکان بیش فعال علاقه زیادی به شروع فعالیت دارند، اما  دراکثر اوقات فعالیت‌هایش را نیمه کاره رها کرده و زود دلسرد می‌شوند. برای جلوگیری از این چرخه معیوب، مهارت شروع تکلیف به کودک بیش فعال کمک زیادی می‌کند. می‌توان برای آموزش این مهارت از استیکرهای مورد علاقه کودک استفاده کرد. به این صورت که به کودک بگویید "اگر تکالیفت را انجام دهی و ۲ استیکر از من بگیری به شهربازی می‌رویم". برای نتیجه بخش بودن این کار لیستی از مکان‌ها، اسباب بازی‌ها و فعالیت‌هایی که کودک مایل به انجام دادن آن‌هاست تهیه کنید.

 

5. مهارت های لازم برای کودکان بیش فعال | مهارت‌های اجتماعی

 طبق نظربهترین روانشناس کودک مهارت‌های اجتماعی را همه ی افراد باید به خوبی بیاموزند. کودکان بیش فعال به دلیل لجبازی و نافرمانی از پدر و مادر خود  این مهارت‌ها را  دیرتر یاد می‌گیرند. با آموزش صحیح به این کودکان می‌توان این مهارت را در آنان بنیان گذاری کرد. به عنوان مثال برای آموزش صبر کردن، می‌توانید با ایستادن در صف یا به تعویق انداختن بعضی نیاز‌های غیر ضروری و گفتن زمان، صبر کردن را به آنان اموزش دهید. همچنین می‌توانید با تعیین برخی از حالات و اشارات رمزی بین خودتان رفتار صحیح را در موقعیت‌های مختلف آموزش دهید؛ برای مثال هنگامی که وارد مهمانی می‌شوید و کودک سلام می‌دهد، مادر با چشمک زدن همراه با لبخند این کار او را تقویت کند.

کلام آخر

کودکان بیش فعال، خصوصیات و اخلاقیات  و ویژگی های خاص خود را دارند و این باعث می‌شود که برخورد و ارتباط با آن‌ها کمی سخت شود. حتی ممکن است به دلیل این رفتارها مشکلاتی نیز در زندگی روزمره برایشان به وجود آید. اما پدر و مادرها می‌توانند با کمک یک فرد مختصص، مهارت‌های لازم را به او آموزش دهند تا کیفیت زندگی‌اش به طور چشمگیری افزایش یابد. مشاوره کودک می‌تواند در این زمینه به والدین کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره کودک کلیک کنید. 

جست و جو